IEEE, teachUS    |    Eylül 7

SAMIEEE nedir ve nasıl kullanılır?

SAMIEEE, IEEE gönüllülerinin IEEE üyelik bilgilerine erişim yetkisi veren bir programdır. Burada gönüllülükten kasıt IEEE çatısı altında aktif olarak görev almış kişilerdir [1]. Bunlarda Bölge Yöneticileri (Region Directors), Topluluk Yöneticileri (Society Officers), Bölüm Yöneticileri (Section Officers), Coğrafi Bölge Başkanları (Chapter Chairs), Öğrenci Kolu Başkanları ve Danışmanları (Student Branch Chairs & Counselors) dır.

SAMIEEE yi kullanmak için ilk olarak http://www.ieee.org/samieee adresine gidiyoruz. (Resim 1)

Resim 1

Resim 2Burada “Begin” bağlantısına tıklamamızın ardından kullanıcı adı ve parola ekranı karşımıza gelecektir (Resim 2). “IEEE Web Account” [2] unda kullandığımız kullanıcı adı ve parolamızı girerek “Tamam” tuşuna basıyoruz.

Kullanıcı adı ve parolamız doğruysa ve bunu ilave olarak yetkimiz varsa bizi bir “Hoş geldin” ekranı karşılayacak (Resim 3).

Resim 3

Resim 4Artık siteme giriş yapmış bulunmaktayız. Şimdi öğrenci kolumuza bağlı IEEE üyelerimizle ilgili bilgilere erişebilmek için programda önceden hazırlanmış taslakları kullanabiliriz. Bunun için sol taraftaki menüde bulunan “Corporate Documents” bağlantısına tıklıyoruz. Şayet programı daha önce kullanmadıysanız karşınıza bir şey çıkmayabilir veya çıkan taslaklar güncel olmayabilir. Bunu için ekranın sağ üst kısmındaki “Refresh List” bağlantısına tıklayarak önceden hazırlanmış taslakları güncelleyebiliriz (Resim 4).

Taslakları güncellememizin ardından karşımıza çıkan listeden almak istediğimiz sonuca uygun olan bağlantıyı tıklamalıyız. Mesela; son IEEE üyelik döneminde üyeliğini yenilemiş kişileri ve bunların iletişim bilgilerini listelemek için “Active Members – Contact Information” veya öğrenci kolunuzun kurulduğu yıldan itibaren üye olan, üyeliğini devam ettiren veya artık üye olmayan bütün kişileri ve irtibat bilgilerini soyadına göre listelenmiş halde görmek için “All Members – Grade Status and Contact Information – Sorted by Last Name” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Mevcut taslaklar listesine göz atıp dikkatli bir şekilde okuduğumuzda çoğunlukla işimize yarayabilecek listeleme türlerini bulabiliriz. Fakat bunlardan bazıları daha yüksek yetki gerektirebileceği için verimli bir sonuç alamayabiliriz.

Resim 5Bu örneklememizde aktif üyeleri, iletişim bilgileri ile görüntüleyeceğiz. Bunun için “Active Members – Contact Information” bağlantısına tıklıyoruz. Açılan pencerede karşımıza hiçbir bilgi çıkmayacaktır (Resim 5). Bu normal bir şeydir. Üst menüde bulunan “Refresh” bağlantısına tıklamamız gerekmektedir. Tıklamamızın ardından bir süre bekliyoruz. Bu süre, almak istediğimiz bilgilerin çokluğuna göre artar veya azalır. Bu sebepten dolayı sabırla beklememiz gerekmektedir.

Resim 6İstediğimiz bilgiler geldikten sonra (Resim 6) bilgileri, sağ üst çubukta bulunan “Download” bağlantısına tıklayarak CSV (comma separated values) formatında indirebilir ya da ekrandaki tabloyu kopyalayıp direkt olarak bilgisayarınızda kullandığınız tablolama programı yardımıyla (Microsoft Excel, OpenOffice Calc gibi…) yeni açtığımız dokümanına yapıştırarak sonuçları kaydedebilirsiniz (Resim 7).

Resim 7


[1] Detaylı liste http://www.ieee.org/organizations/vols/samieee/positions.html adresinden temin edilebilir.

[2] IEEE Web Account, çeşitli çevrimiçi IEEE servislerine (myIEEE, SAMIEEE, Xplore gibi…) erişim sunar. Eğer IEEE Web Account a sahip değilseniz http://www.ieee.org/go/create_web_account adresinden bir tane oluşturabilirsiniz. Bu hesabı oluşturabilmeniz için posta ile gelen IEEE üyelik kartınızla birlikte gelen 4 haneli PIN koduna ihtiyaç duyabilirsiniz.Etiketler:, ,
Yorumlar
Yorum Yapın