IEEE, teachUS    |    Eylül 27

SAMIEEE’de Sorgu Oluşturma

Eğer SAMIEEE’deki “Corporate Documents” bağlantısında size uygun bir taslak bulamıyorsanız, kendiniz isteklerinize uygun bir taslak oluşturup IEEE veritabanına sorgu gönderebilirsiniz. İlk olarak http://www.ieee.org/samieee adresine önceki dokumanda da anlatıldığı gibi sisteme giriş yapıyoruz.

Şimdi öğrenci kolumuza bağlı IEEE üyelerimizle ilgili bilgilere erişebilmek için yeni bir sorgu oluşturmamız gerekmektedir. Bunun içinde sol menüde yer alan “Create Documents” bağlantısına tıklıyoruz (Resim 1).

Resim 1

Bu aşamadan sonra bilgisayarımıza küçük bir programcık yüklenecek. Internet Explorer varsayılan güvenlik ayarları gereğince bu programcığın yüklenmesi için sizin onay vermeniz gerekmektedir. Eğer ayarlarınız kendi kullanımınıza göre değiştirilmiş ise bu uyarıların (Resim2, Resim 3) hiçbirini görmeyip direkt olarak programda çalışmaya başlayabilirsiniz.Resim 2
Pencerenin üst köşesinde sarı renkli bir çubuk belirecektir. Bu çubuğun üzerine farenin sol tuşuyla tıklayarak çıkan menüde “ActiveX Denetimini Yükle” seçeneğine tıklamamız gerekmektedir. Tıklamamızın ardından “Internet Explorer – Güvenlik Uyarısı” penceresinde “Yükle” tuşuna basıyoruz (Resim 3). Artık programcığımız yüklenmiş durumdadır.

Resim 3

Resim 4Şu anda “Member Universe” penceresinin “Results” sekmesindeyiz (Resim 4). Sonuçlar sekmesinin belirgin özelliği renginin mor olmasıdır. Bu renklerden hangi sekmede olduğumuzu ayrıt edebiliriz. Burada temin etmek istediğimiz üye bilgileri ile ilgili objelere çift tıklıyoruz ya da “Details: Simple Table” bölümüne sürükleyip bırakıyoruz. Örnek vermek gerekirse; üniversitenizde IEEE üyelerinin üye numaralarını, adlarını, soyadlarını ve e-posta adreslerini listelemek istiyorsanız listeden seçtiğiniz objeleri istediğiniz herhangi bir sıralamada dizebilirsiniz. (Resim 5)

Burada almak istediğiniz sonuçlar tamamen sizin isteklerinize bağlıdır. “All Object” kısmında almak istediğimiz bilgileri kendimiz seçebilir, gönderdiğimiz sorgu sonunda seçtiğimiz bu sonuçları elde edebiliriz.

Resim 5

Artık istediğimiz sonuçlar için koşulları oluşturmamız gerekmektedir. Pencerenin altında “Results” sekmesinin yanındaki “Conditions” sekmesine tıklıyoruz. Pencerenin renginin sarı renge dönüştüğünü göreceksiniz (Resim 6).

Resim 6

Eğer herhangi bir koşul belirtmeden “Run Query” bağlantısına tıklayıp sorguyu gönderirsek bize, öğrenci kolunuzda kurulduğundan itibaren üyeliği devam eden, üyeliğini yenilemiş veya geçmişte üye olmuş fakat artık üyeliğini devam ettirmeyen kişiler görüntülenir.

Şimdiki örnekte ise bir koşul belirtelim. Mesela bizlere en son üyelik dönemimde üyeliğini yenilemiş, aktif (Active -AC) olarak nitelendirilen IEEE üyelerinin üye numaralarını, adlarını, soyadlarını ve e-posta adreslerini listeleyelim. Bunun için “Member’s IEEE Detatils” bölümünün altındaki “IEEE Mbrshp Status Code” objesini “Query Conditions” penceresine Resim 7sürükleyip bırakarak ya da bu objenin üzerine çift tıklayarak koşulu belirliyoruz (Resim 7). Şimdi ise bir eşitlik belirtmemiz gerekiyor. “equal to” yazısının yanındaki tırnak işaretlerine tıklayarak bir menü açıyoruz. Burada koşul olarak girmek istediğimiz aktif üyelerin kodu olan “AC” yi çıkan menüdeki “Enter a Constant” seçeneğine tıklayıp direkt yazabiliriz. Ya da menüden “Show List of Resim 8Values” seçeneğini tıklayarak bir seçim ekranının çıkmasını sağlayabiliriz (Resim 8). Belirtilen seçim ekranının çıkması biraz uzun sürebilir. Bu süre zarfında sabırla beklememiz gerekmektedir. Menü belirdikten sonra burada “AC” seçeneğini seçili hale getirerek “OK” tuşuna basıyoruz (Resim 8).

Burada isteğimiz doğrultusunda birden fazla koşul ekleyebiliriz. Her eklediğimiz koşul üye bilgileri ile ilgili listelemede biraz daha kesin sonuçlar elde etmemize yardımcı olacaktır.

Resim 9Artık seçimizi yapmış bulunmaktayız (Resim 9). Oluşturmuş olduğumuz bu taslağı kaydederek daha sonra tekrar sorgulayabilir ya da “Run Query” tuşuna tıklayarak sorgumuzu gönderebilir ve istediğimiz kriterlerdeki sonuçları elde edebiliriz. Şimdi ise “Run Query” tuşuna basıyoruz. Gönderdiğimiz sorgu geniş bir veritabanında işlem yaptığı için istediğimiz sonuçların gelmesi biraz uzun sürebilir. Bu süre zarfında biraz beklememiz gerekmektedir.

İstediğimiz bilgiler geldikten sonra (Resim 10) bilgileri, sağ üst çubukta bulunan “Download” bağlantısına tıklayarak CSV Resim 10(comma separated values) formatında indirebilir ya da ekrandaki tabloyu kopyalayıp direkt olarak bilgisayarınızda kullandığınız tablolama programı yardımıyla (Microsoft Excel, OpenOffice Calc gibi…) yeni açtığımız dokümana yapıştırarak sonuçları kaydedebilirsiniz (Resim 11).

Resim 11

İlgili yazılar: 1.SAMIEEE nedir ve nasıl kullanılır?



Etiketler:, ,
Yorumlar
Yorum Yapın